Deep Nostalgia

MyHeritage on 2003. aastal loodud ettevõte, mis pakub digitaalse sugupuu loomise võimalust. Kui seni kasutas enamus inimesi, kes olid sugupuu loomisest huvitatud, Geni teenust, siis viimastel aastatel on MyHeritage alustanud kiiret laienemist tänu innovatiivsetele lahendustele. Viis aastat tagasi käivitasid nad DNA testi teenuse. Kui paljud DNA uurimise teenusepakkujad keskenduvad tervisele (näiteks üks kuulsamaid on 23andme, mis pakub küll ka sugulaste leidmise võimalust, kuid põhirõhk on tervisega seotud teemadel), siis MyHeritage võttis fookusesse just sugulusteemad.

Mõned päevad tagasi käivitas MyHeritage Deep Nostalgia nimelise teenuse. Nagu juba nimest aru saab, on siin seos Deepfake’iga. Eesti keeles on selle kohta oma termin olema – süvavõltsing ja Wikipedia annab sellise seletuse:

Süvavõltsing (inglise keeles deepfake) on tehisintellekti vahenditega tehtud võltsing. Näiteks saab nii äärmiselt tõepäraselt teisendada kellegi kõne teise inimese häälega esitatuks, pildil asendada inimesi või nende riietust (või see üldse ära võtta), videos muuta inimese kõnet või käitumist.

MyHeritage tegi asja väga lihtsaks – sa pead vaid lohistama foto Deep Nostalgia lehele ja algoritm teeb sellest lühikese (ilma helita) video, mis paneb justkui foto elama. Kuna teenus on tasuta (kuni kolm fotot), siis muutus see plahvatuslikult populaarseks vaid mõne päevaga. Inimesed panevad liikuma oma vanadel fotodel olevaid inimesi, aga muidugi ka kõike muud: kunstiteoseid, meeme, jne. Tuleb tunnistada, et MyHeritage tegi väga kavala lükke – Deep Nostalgia toob nendele kindlasti meeletu koguse uusi kliente, kes tutvuvad sugupuu- ja DNA-teenusega just tänu sellele fotode vigurdamisega.

Muidugi pidin ka seda teenust proovima 🙂 Ja pean ütlema, et tulemused on rabavad. Kui sa lood MyHeritage’i konto (14 päeva tasuta ja seejärel saab keelduda tasulisest paketist), siis pakub ta kolme võimalust foto töötlemiseks.

Esiteks, foto kvaliteedi tõstmine. See osa on minu jaoks isegi hämmastavam kui see liikuma panemine. Täiesti udusest plönnist teeb algoritm detailse ja ilusa foto. Siin mõned minu tehtud näited. Vaadake kui kaunilt sai teravustatud mu vanaema Meeta umbes sajand tagasi tehtud foto:

Veel üks foto Meetast, täiesti uskumatu, kui heaks MyHeritage foto teeb:

Mu ema Helgi:

Järgmine võimalus on pildi värviliseks muutmine. See võibolla ei ole nii muljet avaldav, sest koloreerimist on nähtud ka varem ja see võibolla ei tundu olevat mingi meeletu innovatsioon, kuid arvestage sellega, et seda ei tee inimene, vaid arvuti ja kogu protsess kestab vaid mõne sekundi.

Siin mõned näited minu vanaemast ja emast:

Ja nüüd (trummipõrin!!!) kolmas tase: paneme pildi liikuma! Kui jätta foto must-valgeks, siis ka video on must-valge. Kui teha värviliseks, siis on ka liikuv pilt värviline.

Olivia vanaema Liina fotol:

ja liikumas:

Nagu näha, Deep Nostalgia ei saanud siin päris hästi hakkama Liina juustega ja pidas lokke pigem taustaks, kuid siiski on tulemus väga lahe!

Minu ema lapsena:

Minu vanaema noorena:

Video kvaliteet ja loomulikkus sõltub algfotost. Mulle tundub, et kui inimene on pildistatud otse, siis on tulemus kõvasti parem. Samuti sõltub inimese näost, mõne puhul on video kuidagi ebaloomulik, mõnele sobib aga väga hästi.

Näiteks Olivia ema Ines tegi noorena sellise “selfie”:

Foto on ise juba päris hea ja MyHeritage ei suutnud seda palju paremaks teha, kuid videos on Ines väga-väga loomulik. Just täpselt nii ta naeratabki ja ma kujutan ette, et kui Inesest oleks noorena tehtud video, siis olekski ta seal umbes selline:

Lõpetuseks “mängisin” veidi ka eelmisel sajandil elanud tuntud eestlastega.

Oskar Luts:

Arvestades seda, kui vilets on Marie Underi algfoto, siis on tulemus isegi väga viisakas:

Max F. Meixner(Life time: circa 1850-1920) – Original publication: Original image was taken by Reval (Tallinn) photographer Max F. Meixner in his studio. Unknown first publication, prior to 1910.Immediate source: http://www.librarything.com/pic/179236, Avalik omand, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57276548

Konstantnin Päts:

Anton Hansen Tammsaare:

Kokkuvõte: kuigi kuulsaid inimesi ja meeme “elustada” on kindlasti fun, pakub minu meelest suurimat rõõmu just oma perekonna vanade fotode liikuma panemine. Enamusel meist pole oma vanemate ja vanavanemate noorusest ühtegi videot (hea, kui fotosidki on) ja Deep Nostalgia annab võimaluse tunnetada, millised need inimesed liikumises olid.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga