Banksy on maailma kuulsaim graffitikunstnik ja ühtlasi üks maailma kuulsamaid kunstnikke läbi aegade. Tema populaarsus toetub mitmele sambale. Eelkõige loomulikult andekus, samuti uudsus ja värskus ning päevakajalisus ja viimaseks ka müstilisus, mis on seotud tema anonüümsusega. Viimane on mingis mõttes ehk isegi kõige olulisem ja see tekitab publiku suurt lisahuvi Banksy loomingu vastu. Mulle tundub üldse võimatuna olla niivõrd kuulus ja samas püsida anonüümsena tänapäeva ühiskonnas, kus igaüks saab kõike filmida ja pildistada. Seega selle anonüümsuse püsimine on juba saavutus omaette. Briti tabloidid on muidugi välja nuhkinud, kes võiks olla Banksy, kuid mingit kinnitust või avalikustamist pole järgnenud ning suur saladus püsib siiamaani.
Banksy Eesti näitus kestab juba mitu kuud, kuid nagu ikka, jõudsime meie seda vaatama viimasel hetkel. Kui sina pole veel ka jõudnud, siis nüüd on küll viimane võimalus, sest näitus kestab 27. oktoobrini. Pilet maksab äripäeval 18 eurot ning nädalavahetusel 20 eurot, perepilet on vastavalt 45 ja 49 eurot.
Näituse korraldaja on Saksa meelelahutusettevõte COFO Entertainment, kes korraldabki selliseid suuremaid näitusi üle maailma. Näiteks nemad tõid Eestisse ka ülipopulaarse Titanicu näituse.
Näitusel pole ühtegi Bansky originaaltööd – kõik on reprod. Vaatamata sellele on see siiski elamus, sest väljapanek hõlmab 200 Banksy tööd, annab hea ülevaate kogu tema karjäärist ning mitmed teosed on välja pandud nii, nagu need olid originaalis – on loodud keskkonnad, mis imiteerivad tänavaid, maju, metrood ja isegi Banksy tööruume.
Siin mõned teosed, mis mulle enim meeldisid:
Telliskivi M-hoone on väga sobilik keskkond selle näituse jaoks. Esiteks, juba asukoht ise sobib ideaalselt, kuna Telliskivi oli kunagi räämas ja üsna asotsiaalne koht, kus leidus ka tänavakunsti. Teiseks, M-hoone on mõnusalt industriaalne paik ja siit pole veel hipsteri- ja keskklassirull üle sõitnud, seega sobib tänavakunsti näitus siia nagu valatult.
Näituselt koju kõndides arutlesime mõtete ja tunnete üle. Oli hea meel, et Mikale näitus meeldis. Mina ja Olivia jäime näitusega rahule, kuid samas see ei tekitanud ka väga suuri tundeid. Oli hea näha töid, mida oled varem näinud ekraani vahendusel, olgugi, et tegemist oli reprodega. Tore oli, et näitus hõlmas suurt valikut ja andis hea ülevaate Banksy loomingust.
Minul isiklikult on Banksy osas vastakad tunded. Ühest küljest on ta väga andekas ja mulle väga meeldivad paljud tema ideed ning kogu tema kontseptsioon ja stiil. Samas, nagu see tihti juhtub, iga idealist saades populaarseks, muutub ühtlasi oma kuulsuse ohvriks. Raske on näha Banksys seda rebelit, kes enam kui 30 aastat tagasi alustas Bristoli tänavatel oma loominguga. Võideldes pidevalt süsteemiga, on Banksy saanud paraku ise selle süsteemi osaks. Ta on muutunud pop-kultuuriks ning selles kultuuris valitseb raha võim. Banksy teosed on überrikaste pärusmaa ning vaesed rotid saavad peale näituse vaatamist osta endale 20 eurose kruusi Banksy pildiga, mis on arvatavasti tehtud Hiinas.