Kui palju maksab lapse sünnipäevapidu?

Mika tähistab peagi oma sünnipäeva, kuid otsustasime korraldada peo tema lasteaiakaaslastele juba ära, kuna muidu sõidavad paljud lapsed linnast ära.

Kui palju siis üks koolieeliku sünnipäeva korraldamine maksab? Kuigi hinnad aina tõusevad, siis meil kujunes peo hind madalam kui kahel eelneval aastal ja sealjuures oli Mika sünnipäevale esmakordselt kutsutud kõik tema rühmakaaslased. Kuidas siis nii? Etteruttavalt olgu öeldud, et kokku kulus meil 460 eurot ja peol oli 31 last ning umbes ka 6-7 lapsevanemat.

Panen siia kirja, millised kulud meil sünnipäevale olid ja miks varem on kallimalt läinud.

Esimene asi on muidugi koht. Oleme Mika sünnipäeva suuremalt tähistanud alates tema 2. sünnipäevast ning kuna tema sünnipäev on suvisel ajal, siis me saame ilusa ilma puhul tähistada ka väljas. Oleme pidanud sünnipäeva rannas ja parkides ning see on väga mõnus ning lahe. Eelmisel aastal vedas ilm alt ja pidime otsustama mängutoa kasuks. Sellel aastal oli samuti ilm vilets ning lisaks Mika ise soovis konkreetset mängutuba. Mängutoa hind jääb Tallinnas umbes 150-250 euro kanti kahe-kolme tunni eest. Sõltub ajast (päevased ajad ja argipäevad on soodsamad), suurusest ning mängutoast. Meie mängutoa puhul oli baashind 155 eurot, mis sisaldas pääsmeid 18 lapsele. Iga lisalapse puhul oli pääse 6 eurot, seega kokku lisandus 78 eurot ning koguhind 233 eurot.

Teine suurim kulu on söök ja jook. Söögiga on laste pidudel väga keeruline tabada see õige kogus. Üks on kindel – me oleme alati ostnud sööki kõvasti rohkem kui seda reaalselt kulub. Ja teine kindel asi on veel – salateid söövad vaid vanemad. Seega pole mõtet osta mingi 3 kg salatit. Sellel aastal oli veel üks erinevus – kui varem meil õnnestus lapsed saada korraga ühe laua taha istuma, siis selles mängutoas vajus olukord kohe kontrolli alt 🙂 Põhimõtteliselt lapsed vaid jooksid vahepeal meie juurde ja krabasid midagi näksida ning siis juba tuhisesid tagasi mängima. Laste lemmikuks olid krõpsud, nendele järgnesid popcorn, marjad ja lihapallid.

Kokku kulus söögile 211 eurot. Sellest 38 eurot oli maasikate ja murelite hind (6 kg maasikatest jäi enamus üle ja jagasime neid peale pidu külalistele) ning 59 eurot tordid. Ostsime kaks kohupiimatorti, ühe juustukoogi ning igaks juhuks tagavaraks ühe Tosca koogi ning Napoleoni koogi. Naljakal kombel valisid praktiliselt kõik lapsed Napoleoni ja ilusad ning maitsvad tordid jäid kõik järele – neid sai taas külalistele peale pidu kaasa panna. Seega võib öelda, et oleks söögi osas ka odavamalt saanud. Nii 130-150 euroga oleks ilusasti hakkama saanud. Seda siis, kui osta poest kõik valmiskujul (salatid, lihapallid, pirukad, jms). Kui teha ise süüa, saaks veelgi odavamalt. Üleeelmisel aastal tellisime uhkema tordi ja see maksis 90 eurot. Seega magusa valik võib jääda 30-100 euro vahemikku. Jällegi – kui ise teha (näiteks küpsisetorti vms), siis tuleb soodsam.

Järgmine kuluartikkel on peotarvikud. Meil oli eelmiste aastate pidudelt jäänud alles suur kogus salvrätte, ühekordseid nõusid ja kaunistusi – seega see aasta kulus vaid 14 eurot, et osta mõned õhupallid ja kahvlid-lusikad. Üldiselt see hinnavahemik võib olla väga lai – kui kaunistada uhkemalt (heeliumiga täidetud õhupallid, lauakaunistused, lilled jne jne), siis võib vabalt ka paarsada eurot selle peale kulutada, kuid kui teha tagasihoidlikumalt, siis ei tohiks üle 20-40 euro kuluda.

Kuna Mika otsustas seekord mängutoas kasuks ja see oli selline suuremat sorti peokohti, kus korraga on mitu sünnipäeva ja ühine suur mänguala, siis otsustasime, et eraldi peojuhti ei hakka kutsuma. Animaatorid ehk inimesed, kes kehastuvad lapse sünnipäevaks mõneks tuntud multifilmi-, filmi-, raamatu- või koomiksitegelasteks, on väga populaarsed ja eks põhjusega: hea animaator pakub lastele palju rõõmu ning võtab tunniks-kaheks sünnipäevalapse vanematelt pinge maha. Eelmisel kahel aastal kasutasime animaatoreid ning see võib oluline lisakulu olla. Üldiselt jääb hinnavahemik 75-200 euro vahele ühe tunni eest. Meil kulus mõlemal aastal 150 eurot ja seda 1,5 tunni eest.

Üks võimalik lisakulu on fotograaf. Kui Mika sai 5-aastaseks, siis palkasime fotograafi ja jäime väga rahule. Fotograafi ei pea palkama kogu peo ajaks, kuna see võib olla oluline kulu – fotograafide tunnihinnad jäävad tavaliselt 100-200 euro vahele – piisab tunnist-kahest.

See aasta oli tähelepanupunktis suur mängutuba, aga varasematel aastatel oleme korraldanud lastele põnevaid mänge ja üks väike lisakulu on kingitused kõikidele lastele. Ostes Pepcost või Tigerist jääb see kulu mõnekümne euro kanti.

Seega lasteaialapse sünnipäeva maksumus jäi viimastel aastatel meie peres 400-700 euro vahele. Kindlasti on võimalik teha seda ka oluliselt odavamalt (kui pidada näiteks kodus ja söögid ise teha). Muidugi on võimalik ka oluliselt kallimalt teha – olen kuulnud lastesünnipäevadest, kuhu on tellitud batuudi, A klassi laulja, jne jne.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga