Ja nüüd sellest, mida me juba ammu planeerisime, aga alles nüüd teostada püüame. Ja tundub, et see ettevõtmine võtab kauem aega ja lükkub hoopis pulmade järgseks. See on nimevahetus. Meil mõlemal Tarieliga oli mulje, et see käib väga lihtsalt. On vaja lihtsalt nime ja avaldust selle nime soovi kohta ja ongi kõik. Kuid praktika näitas midagi muud.
Perekonnaseisuametis (kus nimevahetust peaks saama teostada) öeldi meile kohe, et Tarieli on sündinud vallaslapsena ja seega pole tõendatud tema seos oma isaga. Tema sünnitunnistusele on kirjutatud tema isa eesnimi – Tamazi, kuid mingi kummalise nõukaaegse “eetika” tõttu on perekonnanimeks kirjutatud Koppel (Tarieli ema endisest abielust pärinev nimi). Ning kuna tol ajal ei tunnistanud vabaabielusid ja vanematel pidi olema üks nimi, siis loodigi selline olematu isik nagu Tamazi Koppel. Rahvastikuregistris pole sellist inimest olemas. Küll aga on olemas Tamazi Liaprtia. Just seda ilusakõlalist perekonnanime me ihkamegi endale saada. Et säiliks Tarieli side oma gruusia (megreeli) juurtega. Et meil oleks ühine perekonnanimi ja olgem ausad – Lipartia kõlab palju-palju kaunimalt kui Osik või Koppel kokku.
Me tahame ühist nime ning kuna mina ei taha olla Koppel ja Tarieli ei taha olla Osik, siis on see meie ainus võimalus, sest nimeseadust lugedes tuleb välja, et mingit suvalist perekonnanime küll inimene võtta ei saa. Peab olema tõendatud side antud perekonnanimega. Meil oleks võimalus võtta Tarieli emapoolse suguvõsa nimesid – Padosepp, Samoson ja Zopp. Nende nimede osas on meil ka ühine arvamus – need ei lähe kohe mitte! Ja minu suguvõsa perekonnanimede valik – Lukk, Siim ja Peralaan, pole ka meie ideaalile lähedane. Seega jääb meil üle ainult võidelda Lipartia nime eest.
Praegu esitasime me taotluse (ühe tuttava juristi soovitusel, kes meid veidi aitab)regionaalministrile, kes selle üle vaatab ja koos komisjoniga otsustab. Ja kui vastus on ei, siis peame kohtusse avalduse esitama ning Tarieli ema peab tunnitajana kohale tulema. Lisaks sellele pole see üldse odav.
See nimeseadus ei meeldi mulle üldse, sest see on eestlasi diskrimineeriv. Näiteks võib venelane või mõnest muust rahvusest inimene endale ükskõik millise eesti nime võtta. Ehk siis riik “toodab” selle seaduse abil võltseestlasi.
Huuhh, kui kuri postitus tuli.