Koi kala

Jaapani koi kala avastasin enda jaoks Mehhikos. Nägime neid ühes suures pargis tiikides ujumas ja nad olid ebareaalselt ilusad. Nende kuju, värv ja graatsia lummasid mind ja inspireerisid kohe joonistama. Otsisin kaua sellele uhkele kalale sobivat sõnumit ja lugesin tema kohta palju. Lõpuks leidsin otsitava. Koi kala ujub hea meelega vastuvoolu ja otsustasingi seda pildi võtmena kasutada. Valisin Sam Waltoni sõnumi – Swim upstream, go the other way, eesti keeles – Uju vastuvoolu, leia teine tee.

Uju vastuvoolu, leia teine tee

Koi kalad on Jaapanis (ja ka mujal maailmas, nägime neid just ka siin, Kreekas) väga armastatud, neid peetakse hea meelega tiikides ja purskaevudes, kujutatakse kunstis ja kasutatakse kodukujunduses. Koi karpkala sümboliseerib Jaapanis küllust ja õnne. Usutakse, et kui kodus on koi kala pilt, siis toob see perele edu ja head õnne. Lisaks antakse kalade erinevatele värvustele eri tähendusi. Näiteks kuldne koi kala tähistab tervist ja õnne, must edu karjääris, punane ja valge elumuutusi ja muutusi üldse, valge kala väikese punase laiguga armuõnne, hõbedane rahalist edu.

Valisin joonistamiseks punase ja valgega kala, sest minu meelest on just tema kõige kaunim. Ja hiljem sain teada, et just see kala sobib oma sümboolse tähenduse tõttu mulle ja kogu meie perele kõige paremini. Meie praegune elu on pidevas muutumises nagu me isegi. Lugesin ka Hiina legendi koi kalast, kes suutis ületada kõik takistused, ujus vastuvoolu kuni jõudis “Draakoni Väravani” ja muutus draakoniks. Draakon on aga kõrgeim olend Hiina kultuuris. Seepärast ujub koi kala mu pildil punases kimonos, millel on draakonimuster. Nii et ta pole mitte ainult ilus, vaid ka vapper ja mul on nii hea meel, et just tema on Vanasõnade sarja esimesel kalapildil.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga