Sinu õnnetäht

Mehhiko lummas mind, kui me eelmisel aastal perega seal neli kuud elasime, oma erksate värvide ja mustritega. Seal tundsin, et olen just õiges kohas ja tean, et need värvikooslused jäävad mind nüüd alatiseks saatma. Mulle on värvid kogu aeg armsad olnud, aga Mehhiko andis veel hoogu juurde, armusin Frida maja koobaltsinisesse ja fuksiaroosasse, mida kasutatakse ka palju. Mu piltidesse hüppasid rõõmsalt ka huulepulgapunane, ookeaniroheline, kuldkollane ja ploomililla. Kummardusena Mehhiko käsitööle, peamiselt San Cristobalis nähtud tikanditele, “tikkisin” eelmise aasta suvel terve tähestiku.

Joonistamist alustasin M-tähest, mis osutus omamoodi salakavalaks valikuks, sest just M-tähel on kõigist tähestiku tähtedest kõige enam pinda. Muster nägi seal kohe hea välja ja alles teisi tähti joonistama asudes märkasin, et mõnda neist pole üldse nii hea täita. M oli aga Mika täht ja Milagro ehk hispaania keeles Ime täht. Ja ka inglise keeles tähendab Miracle samuti imet.

Maagiline M-täht, millest kõik algas.

Esialgu oli mul plaanis joonistada igale tähele erinev suur element, mis algab nii hispaania kui inglise keeles sama tähega, kuna inspiratsiooni olin saanud Mehhikost, siis tundus selline keelevalik igati õige. Kuid tähestik tulnuks siis liiga ebaühtlane – igal tähel element eri värvi ja nii oleks tähti kõrvuti seades see kõik liiga kirju olnud. Mõeldes inimestele, kes neid tähti endale ja oma sõpradele ostma hakkavad, tekkinuks ka segadust – võibolla üks või teine element ei sobi just antud inimesele. Seega otsustasime Tarieliga, et teeme mustri tähtedel siiski ühesugustest elementidest – lilled, taimed ja suuremate aktsentidena lisatud leegitsevad südamed. Selliseid südameid peetakse Mehhikos ime sümboliks. Seega sisaldab iga täht justkui imet või õnne, millest sündis ka sarja nimi “Sinu õnnetäht” ehk “Your lucky letter”.

Imet tähistavad leegitsevad südamed on Mehhikos väga armastatud kujunduselemendid.

Niimoodi ma siis asusin Mexico Citys oma mustriga tööle. Kõigi nende värvide ja kuldse päikesega laetud ning tütreke toetamas mind ilusate kirjakestega (allpool pildil). Sellest hetkest peale, mil ta kirjutama õppis, kirjutab meile iga päev midagi ilusat ja joonistab meile pilte või kaarte.

Mika mu mustri alustooni seina taustal ja paremal esimene mustriproov. Esialgu oli plaanis sellesse ka väiksed sisalikud joonistada, need tegelased jäid lõpuks siiski välja.

Vaatasin enne tööle asumist väga palju erinevaid mustreid ja tikandeid läbi, põhiliselt muidugi Mehhiko omi. Aga mingil hetkel sain aru, et kogu maailmas mustrid korduvad ja igal maal on neist vaid oma variatsioonid, kuid võib leida ka palju sarnasusi. Näiteks nagu need kaks tikandit. Vasakpoolne on Ungari, parempoolne Mehhiko tikand.

Värvid, õied ja taimelehed on ikka väga sarnased. Sellepärast valisingi oma mustri jaoks Mehhikole iseloomuliku koobaltsinise ja fuksiaroosa põhitoonideks.
Esialgu oli plaanis teha erisuguste detailidega tähti (O-tähele joonistasin Mehhikos elava ilusa kaslase, oseloti). Kuid kui seadsin need tähed kõrvuti, siis need kohe kuidagi ei klappinud, ei värvidelt, ega tunnetuselt.

Sellised tähed osutusid siis lõpuks valituks. Kogu tähestikku üles ei pane, aga mõned tähed, et anda edasi tunnetus.

Ja valmisid sellised tooted. Meie tiimi liige ja andekas fotograaf, Mari-Liis Lille, tegi need ilusad fotod.

Tähestiku klaasialustest saab laduda nimesid nii laual, kui neid ka nimeomaniku toauksele kleepida.
Meie esimesed ruudukujulised postkaartid, mille tagaküljele tegin samast mustrist ka raami.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga