Chihuahua ja monarhliblikad

See on järjekordne tellimustöö, millel oli minu jaoks ideaalne ajastus. Elasime just Mehhikos ja olin taas, juba teist korda elus (oh, õnne! nii tublid oleme, et seda õnne endale kingime!) kogu selle kirgaste värvide möllu keskel.

Chihuahua, Bibi, omanik Gerlin, kirjutas mulle oma koerast ja andis mulle siis joonistamiseks täiesti vabad käed, mis on parim-parim-parim! Veel enne, kui olin kuulnud Gerlini kirjeldust, mõtlesin, et seon selle pildi Mehhikoga, sest chihuahua tõug on arendatud just seal – Chihuahua piirkonnas. Arvasin millegipärast, et see on koerapoiss või isegi kaks, sest Gerlinil on kaks chihuahuad. Ja juba ma kujutasin neid kahekesi sombreerode ja marakatega.

Kuid kui kuulsin, et Gerlin soovib pilti ühest oma emasest koerast, teema muidugi muutus. Kuid lootsin siiski, et saan selle Mehhikoga siduda. Otsisin välja Chihuahua piirkonna rahvariided ja mõtisklesin, millises keskkonnas koera kujutada. Gerlin kirjeldas teda nii õrnalt, suure hoole ja armastusega, et ma lausa tundsin, kui head sõbrad nad on. Nii valisingi Portugali vanasõna – Friends are like flowers in the garden of life, eesti keeles – Sõbrad on lilled elu aias. Seadsin armsa Bibi kastekannuga seisma kesk päevalilli, mis on Mehhikos armastatud õied. Bibi oli ühtlasi nii lilleõie-sarnane sõber kui teiste lilleõiete (sõprade) eest hoolitsev aednik. Ta kannab peas peiulilli, mis on Mehhiko kultuuris au sees.

Bibi teekond tema praeguse armastava pereni oli okkaline, kuid vapper koerake ei kaotanud oma usaldavat meelt ja hella loomust. Bibi teeb eriliseks veel tema lõualuu areng, mille tõttu tal tihti on keeleots suust väljas, kuid just see armas detail lisab talle omapära. Bibi kohal hõljuvad monarhliblikad, kes on samuti Mehhikos olulised. Nad tulevad nimelt Põhja-Ameerikast novembris, hingedeajal (neid seostatakse lahkunud hingede ilmumisega) siia talvituma. See sobis ka Bibiga kokku, sest koerake armastab liblikaid vaadelda ja nuusutada.

See on armas Bibi.

Monarhliblikast veel nii palju, et neist on saanud lisaks lahkunud hingedele ka põgenike sümbol, sest Trumpi USA presidendiks olemise ajal, hakati ehitama USA ja Mehhiko piirile müüri, mis takistaks põgenike piiriületuse ning kahjustati sellega üht olulist monarhliblikate talvitusmispaika.

Mul on tunne on et see rõõmsates värvides pilt vaprast koeraneiust kesk lilli ja liblikaid, toob inimestele palju rõõmu. Aitäh, Gerlin – tänu sinule ja Bibile see pilt sündis!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga